08 listopada 2017 15:37 | Aktualności

VI edycja Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu 2017

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to projekt ogólnopolski realizowany przez Klub Jagielloński. Zajęcia prowadzone były w formie innowacyjnych symulacji, gier i zajęć typu case study. W bieżącym roku szkolnym w dwudniowych warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 1A.

Akademię stanowi cykl dwóch innowacyjnych zajęć w formie fabularnych gier RPG i symulacji poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu oraz samorządowemu, będących doskonałym uzupełnieniem programu nauczania m.in.Wiedzy o społeczeństwie.

Warsztaty „Parlament 2.0” oraz „Moje miasto” przeprowadzone zostaną do końca kwietnia.

Po pierwszych zajęciach młodzież przygotowuje filmik pt. „Nowoczesny patriota z mojej okolicy”, po drugich ma za zadanie wymyślić i przeprowadzić autorski projekt społeczny, który weźmie udział w konkursie o nagrodę Ekspertów.

Wielki Finał na którym wyłoniony zostanie zwycięzca, odbędzie się 8 czerwca 2018 r. w Warszawie.

Poza samym wzbogaceniem wiedzy, uczestnicy projektu nabywają umiejętności praktycznych, istotnych w działalności obywatelskiej (zdolności przywódcze, retoryczne, argumentacyjne, umiejętność budowania kompromisów). Dodatkowo uczestnicy rywalizują z rówieśnikami z całej Polski, biorąc udział w konkursie na eksperta ANP z zakresu polityki, który rozgrywa się na platformie politikon.org.pl.

Nagrodami w konkursie są wycieczki edukacyjno - szkoleniowe dla całych klas oraz nagrody rzeczowe.

Akademia to odpowiedź wobec problemu niskiego poziomu zaangażowania młodych ludzi na rzecz dobra wspólnego, a także słabej świadomości wpływu na otaczającą rzeczywistość. Celem Akademii jest zaszczepienie w młodzieży chęci do działania oraz pokazanie możliwości podejmowania samodzielnych i dojrzałych decyzji w życiu publicznym. Od prawych i świadomych obywateli zależy bowiem przyszłość Polski!

Co więcej misja Akademii idealnie wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018, ustalone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, mówiące o kształtowaniu postaw i wychowywaniu do wartości. MEN po raz kolejny objął Akademię honorowym patronatem.

Oficjalna strona Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu

Wywiad w Radio Białystok