13 marca 2018 16:08 | Aktualności

Wycieczka do Warszawy 2018

8 marca 2018 - tę datę miło wspominać będą uczniowie zarówno gimnazjum, jak i liceum. Wczesnym rankiem spod budynku szkoły wyruszył autokar pełen młodzieży gotowej „podbić” polską stolicę, która stała się głównym celem nowo rozpoczętej wyprawy.

Względny spokój, jaki panował w trakcie jazdy, okazał się preludium do prawdziwej ekscytacji tym, co od początku potęgowało uczniowską ciekawość.

Pierwszym z odwiedzonych przez naszą grupę miejsc, był Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Otoczenie, w którym się znaleźliśmy, zmusiło nas do refleksji nad istotą życia i śmierci. Na 43 hektarach ziemi spoczywają ludzie, którzy ukształtowali polską historię oraz kulturę. Wspomnienia o nich ożyły na nowo, między innymi dzięki ciekawym opowieściom pana Zbigniewa Płońskiego, który przybliżył nam życiorys takich postaci jak:

Antoni Chruściel, Hanka Ordonówna, Czesław Niemen, Zofia Nałkowska, Leopold Staff, Bolesław Prus, Władysław Reymont, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Zbigniew Herbert, Bolesław Leśmian, Konstanty Ildefons Gałczyński,  Krzysztof Kamil Baczyński i wielu, wielu innych.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsca zajmującego się gromadzeniem informacji i przedmiotów bezpośrednio związanych z wydarzeniami roku 1944. Przewodnik, pan Jacek Kałużny, i jego umiejętność przytaczania  przeszłych zdarzeń, sprawiły, że każde kolejne wypowiadane słowo coraz bardziej podsycało naszą ciekawość i fascynację tematem. Niespotykana energia, jaką emanował i waga tematu, wywarły na nas ogromne wrażenie.

Kolejnym  celem wycieczki był teatr RAMPA. Uczestniczyliśmy tam w przedsięwzięciu takim jak  „Jesus Christ Superstar” To rock opera opowiadająca o życiu i śmierci Chrystusa. Spektakl ten zaprezentował niezwykle zjawiskową, lekko odrealnioną, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, wizję Męki Pańskiej. To, co stanowiło „ucztę dla zmysłów” i zaskakiwało swoją formą, to między innymi spektakularne efekty wizualne i dźwiękowe, umiejętności aktorów, charakteryzacja poszczególnych bohaterów, choreografia taneczna, a także niesamowita gra świateł.

Po przyjemnie spędzonym dniu, nadszedł wreszcie czas na powrót. Wsiedliśmy więc do autokaru i ruszyliśmy w drogę, zostawiając tym samym Warszawę daleko za sobą, z nadzieją rychłego powrotu do stolicy.

Dziękujemy nauczycielom za podjęcie inicjatywy. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli szansę na równie udany wyjazd!

Kamil Sawicki, kl. IIIag

Wycieczka do Warszawy 2018