09 czerwca 2018 20:29 | Aktualności

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu 2018

Dnia 8 czerwca 2018r. odbyła się Gala Finałowa VI edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Zasięg programu był ogólnopolski, w województwie Podlaskim zgłosiło się 12 szkół, ale tylko dwie wykonały wszystkie zadania, które były przepustką do udziału w Wielkim Finale. Jedną z nich było właśnie nasze liceum J

Z  grupą uczniów klas I i II udałam się na Politechnikę Warszawską.  Warszawa przywitała nas piękną pogodą, spacerkiem udaliśmy się do celu. Gmach główny  politechniki wywarł na nas duże wrażenie, niektórym być może zamarzyły się studia  na tej uczelni.

Po rejestracji udaliśmy się do strefy integracji, gdzie na specjalnych „przystankach” zostawialiśmy po sobie uśmiech, słowo, ślad.

Następnie nastąpiła prezentacja najlepszych projektów społecznych. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wykazali się ogromną pomysłowością, świetną organizacją, współpracą i przemyślanymi, skierowanymi na społeczność lokalną, działaniami.

Patrząc na prezentowane działania, cieszyłam się skrycie, że mamy tak mądrych młodych Polaków, którzy będą kiedyś bez wątpienia pełnili ważne funkcje w państwie.

Na galę przybyło mnóstwo znanych i cenionych osób. Jedną z nich był Pan Tomasz Rożek -  doktor nauk fizycznych,  szef działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”, który prowadzi również w TVP 2 program Sonda 2. Opowiadał nam o tym, czym jest i czym powinien być w jego mniemaniu nowoczesny patriotyzm. Jego wywody były niezwykle interesujące i zaskakujące.

Przybyła również Minister Przedsiębiorczości i Technologii Pani Jadwiga Emilewicz,  która doceniła pracę uczniów, opiekunów, koordynatorów i organizatorów programu ANP.

Warto wspomnieć, że projekt Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu to pomysł Klubu Jagiellońskiego, któremu marzy  się wszechstronny rozwój kraju, w którym żyjemy. „Tu chcemy wychować swoje dzieci, zakładać firmy, płacić podatki, prowadzić badania. Tu czujemy się u siebie i nie zamierzamy tego zmieniać. Emigracja nie jest dla nas…” Zastanawiali  się, jak kształtować patriotyczne postawy w kolejnych pokoleniach. Z tej potrzeby zrodziła się Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu – jedno z najważniejszych przedsięwzięć Klubu.

Cieszymy się, że dane nam było  wziąć udział w tym projekcie.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę naszego koordynatora w województwie podlaskim  -  Pani Justyny Frankowskiej, która służyła zawsze swoją pomocą.

Na zakończenie pragnę zacytować słowa i uczynić je również naszymi: „Jesteśmy dumni z Polski i tej miłości i dumy chcemy uczyć także Was”. Wierzymy w Was!

Koordynator projektu w szkole Katarzyna Joanna Kulwicka

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu 2018