10 kwietnia 2017 18:49

77. rocznica zbrodni katyńskiej oraz 7. rocznica katastrofy smoleńskiej 2017

W kwietniu obchodzimy dwie bardzo ważne dla Polaków rocznice: zbrodni katyńskiej (3 kwietnia) oraz katastrofy smoleńskiej (10 kwietnia). Pielęgnowanie pamięci o ofiarach jest bardzo ważne nie tylko wśród młodzieży ,ale i wśród całego społeczeństwa. W tych szczególnych dniach uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego złożyli kwiaty oraz znicze pod posadzonymi w 2010r. na terenie szkoły Dębami Pamięci.

Od 2008 r. Dęby Pamięci sadzono pomordowanym w ramach apelu o. Józefa Jońca, prezesa Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza realizującego społeczny program „Katyń… ocalić od zapomnienia” – pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Idea sadzenia drzew zakłada cel społeczno-edukacyjny poprzez integrację środowisk szkolnych, społeczności lokalnych, w tym do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży w poczuciu przynależności do narodu i państwa. W akcję w 2010r. włączyło się łapskie liceum, sadząc trzy dęby poświęcone kolejno: porucznikowi Antoniemu Dmochowskiemu, parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim oraz kapitanowi Eugeniuszowi Niemunisowi.

Krzewienie w młodzieży szacunku wobec bohaterów i poległych jest obowiązkiem każdego z nas. Serdecznie dziękujemy nauczycielom historii za uświadomienie wartości autorytetu, który mogą pełnić osoby poległe, zmarłe – dla nas – młodzieży. Bohaterzy, których już z nami nie ma mogą być ciągle żywi w naszej pamięci.

Dąbrowska Joanna

Katyń Smoleńsk 2017