AAA
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach

Teatr szkolnyTeatr w szkole            Początki teatru szkolnego „giną w pomroce dziejów", gdyż różne formy parateatralne od zawsze są obecne w życiu każdej placówki. Akademie, recytacje, wieczory poezji często uświetniają  uroczystości szkolne, lecz nierzadko pojawia się chęć stworzenia czegoś więcej - widowiska, spektaklu przedstawienia, które można zaprezentować szerszej publiczności. Tak było również w przypadku historii teatru szkolnego w I Liceum Ogólnokształcącym w Łapach.    

      

            Już w latach 1978-79 działał w naszej szkole Teatr Poezji, którego opiekunem był pan Adam Okuniewski. W czasie swego dwuletniego istnienia grupa zaprezentowała aż pięć spektakli premierowych.

Były to „Noce listopadowe", „Przeznaczenie", „Confregit in die irre snwe", „Miejsce ocalone", „Melancholia".


 


Zespół wziął także udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich w Gdańsku, gdzie po wcześniejszych eliminacjach w Białymstoku i Olsztynie, otrzymał IV miejsce.

Wyróżniono wtedy również reżysera spektaklu, ówczesną maturzystkę - Halinę Płońską oraz opiekuna, pana Adama Okuniewskiego.

Warto wspomnieć, iż w składzie tej grupy była także uczennica Iwona Łapińska (Jaźwińska), która po latach stała się jedną z opiekunek teatru szkolnego.

Należy również dodać, iż w tamtych latach działał w szkole kabaret o wdzięcznej nazwie Denko.


            Po tamtych sukcesach przyszedł "czas posuchy", dopiero w 1995 roku teatr amatorski w naszym liceum próbował tworzył prof. Andrzej Brzeziński - wykładowca białostockiego Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w  Warszawie.

Zespół nazywał się Intermedium i podjął się realizacji dwóch jednoaktówek: „Pieczara Salamanki" Cervantesa i „Niedźwiedź" Czechowa.

Mimo że do premier spektakli nie doszło, i grupa ostatecznie się rozpadła, to jednak jej istnienie w znacznym stopniu przyczyniło się do stworzenia w Łapach prężnego ośrodka teatru amatorskiego (część osób z tego zespołu utworzyło niebawem studencki teatr Dwunastu).


  


            Tym razem przerwa w istnieniu teatru była jedynie chwilowa, bowiem od roku szkolnego 1995/96 opiekę nad szkolnym kołem teatralnym zaczęła sprawować pani Iwona Jaźwińska.

Pod jej kierunkiem grupa zrealizowała między innymi spektakle: „Ja" oraz „Jacy jesteśmy".  Za ten ostatni, zespół otrzymał II nagrodę na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Białymstoku.

Aktorzy występowali wtedy pod nazwą Młody Teatr i już wkrótce skład ten stał się wielką "kuźnią" młodych talentów nie tylko w dziedzinie teatru, ale także muzyki, kabaretu i recytacji.


          


            Kolejnym opiekunem teatru szkolnego w 2001 roku została pani Katarzyna Kulwicka, zaś zespół zmienił nazwę na Senster. Grupa wystawiła w tamtym czasie takie spektakle jak: „Amsterdam - pomścimy" i „Dziadunio i cwaniaczkowie".

Przedstawienia były prezentowane podczas Łapskiego Tygodnia Teatru.


         


  


         


  


         


  


 


            Od roku 2004 opiekę nad szkolnym zespołem teatralnym objął nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształącym im. Adama Mickiewicza w Łapach - pan Adam Karasiewicz. Grupa otrzymała wówczas nazwę Teatr Mniejsza o To. Od samego początku do współpracy zgłosiło się wielu chętnych. Zespół zaczął realizować spektakle oparte na tekstach znanych, głównie polskich autorów. Debiutanckie przedstawienie nosiło tytuł "Bajka nie bajka" i wykorzystywało utwory Ignacego Krasickiego. 

            Później pojawiły się kolejne spektakle, prezentowane coraz szerszej widowni, już nie tylko w szkole i przy okazji spotkań z rodzicami, ale także w ramach edycji Łapskiego Tygodnia Teatru oraz na przeglądach teatralnych w regionie, a także całym kraju. Każdy rok szkolny przynosił nową premierę, zaś zespół zaczął zdobywać uznanie i nagrody na prestiżowych festiwalach w całej Polsce.

Sukcesy grupy spowodowały, że niektórzy uczniowie nadal kontynuowali współpracę z grupą nawet po skończeniu szkoły. Wtedy to narodziła się idea powstania zespołu o nazwie Mniejsza Kaprys o To - takiego, który umożliwiałby kontynuację zainteresowań teatralnych także absolwentom.

 

A oto tytuły spektakli zrealizowanych przez szkolny

"Mniejsza Kaprys o To"

2004  - „Bajka nie bajka" wg. I. Krasickiego

2005  - „Na kuchennych schodach" wg. W. Gombrowicza

2006  -„Rewizor - wariacje" wg. M. Gogola

2007  - „Taaaka klasa" - wg. W. Sikory

2008  - „Ocalić od zapomnienia" - wg. M. Grechuty

2009  - „Zielona gęś:" wg. K. I. Gałczyńskiego

2010  - „Przed próbą" wg. W. Sikory

2011  - „Karolina"

2011  - „Z wieszcza Adama" wg. A. Mickiewicza

2012  - „Przypadki Antoniego C." wg. A. Czechowa

2013  - „Zaświat Bolesława L." wg. B. Leśmiana

2014 - „Kariera Johna Nowbody” wg. Juliana Tuwima

2016"Opowieści Giovanniego B."
Do ważniejszych osiągnięć teatru „Mniejsza Kaprys o To” należą


 • I Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Dionizje" w Ciechanowie, za spektakl „Przypadki Antoniego C.”

   

 • II Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym "Wrzeciono" w Warszawie,

  

 • II Nagroda i wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych "Igła" w Ostrołęce,

 

 

 

 • I Nagroda na Podlaskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży w Białymstoku (trzykrotnie - trzy jabłuszka: w 2011, 2012 i 2013 roku),

 

 • I i II nagroda na Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łomży, nagrody aktorskie dla Marcina Tracikowskiego i Szymona Fiedorka,

 

 • II Nagroda na Spotkaniach Teatralnych "Zwierciadła" w Białymstoku, nagroda aktorska dla Angeliki Jankowskiej

 

 • Udział w  XII Przeglądzie Teatrów Alternatywnych w Kielcach.

           

 • Ponadto zespół był przedstawicielem Podlasia w Pierwszym Internetowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych, organizowanym przez Telewizję Polską, a także był transmitowany na żywo (przedstawienie "Karolina") przez Telewizję Trwam.

 •  Udział w Wojewódzkim  Konkursie Recytatorskim „Wiew sitowia” w Łapach (I nagroda dla Jakuba Jeneralczuka, II nagroda dla Karoliny Domaszewskiej)

 • Udział Podlaskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku (I nagroda za spektakl „Zaświat Bolesława L.”)

 • Udział w Młodzieżowych Konfrontacjach Teatralnych w Łomży (spektakl „Zaświat Bolesława L.”)
 
 • W dniu 22 lutego 2014 r. zespół Teatralny Mniejsza Kaprys o To wystąpił na scenie kameralnej  Opery Podlaskiej. Młodzież wykonywała spektakl „Przypadki Antoniego C.” według opowiadań Antoniego Czechowa. Grupa prezentowała przedstawienie na specjalne zaproszenie dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej – Roberto Skolmowskkiego. Licznie zgromadzona widownia, bardzo ciepło przywitała spektakl, grany już po raz dwudziesty piąty.

 • Prezentacja spektaklu „Kariera Johna Nowbody” podczas Łapskigo Tygodnia Teatru oraz na promocji w gimnazjach

 • Udział w Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła” w Białymstoku (nagroda honorowa)

 • W piątek, 28 listopada 2014 roku grupa teatralna Mniejsza Kaprys o To reprezentowała naszą szkołę na Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łomży. W konkursie wystawiliśmy "Karierę Johna Nowbody" - jednoaktówkę autorstwa Juliana Tuwima.

  Śmiało można powiedzieć, że nasi szkolni aktorzy podbili serca publiczności łomżyńskiej. Ponadto ich występy wzbudziły także duże uznanie jury festiwalu. Przyznało ono szkolnemu spektaklowi pierwszą nagrodę festiwalu, co stanowi duże wyróżnienie.

  Relacja o sukcesach festiwalowych nie byłaby pełna bez wspomnienia o przyznanej przez jury nagrodzie  aktorskiej, którą otrzymał Jakub Jeneralczuk, który brawurowo zagrał prezesa przedsiębiorstw reklamowych, chcących "zatrudnić" tytułowego Johna.


 • Udział w Podlaskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku, festiwalu organizowanym przez Kuratorium Oświaty, gdzie spektakl "Kariera Johna Nowbody" otrzymał wyróżnienie - 29 listopada 2014.

 • 10 września i 1 października 2016 r.  - Udział w XII  Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych "Igła", organizowanym przez Ostrołęckie Centrum Kultury. Zespół prezentował spektakl "Opowieści Giovanniego B." według wybranych opowiadań z "Dekamerona" Giovanniego Bocaccia. 

  Jury w składzie Jan Zdziarski (prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej), Wojciech Solarz (aktor), Robert Jarociński (aktor) także doceniło nasz występ i przyznalo II nagrodę czyli "Srebrną Igłę"

  Grupa teatralna "Mniejsza Kaprys o To" (dane na dzień wrzesień 2016):

  Uczniowie I LO: Aleksandra Mazur i Natalia Łapińska - 3A, Piotr Solarski - 3B, Julia Perkowska, Aleksandra Roszkowska, Karol Raciborski - 2A, Agata Jakimiec i Paulina Łupińska - 2B oraz Maciej Czerklański - 1B

  Absolwenci I LO: Marlena Perkowska i Jakub Jeneralczuk


                                                 


 

 

 

 

 

 

 


Teatr Mniejsza Kaprys o To

Jubileusz 75-lecia szkoły