AAA
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach

Muzeum szkolne

 

Historia Szkolnego Muzeum

                                                                                                                                             

Muzeum powstało w 1976 roku, mieści się w budynku szkoły. 
W 1982 roku opiekunem Izby Pamięci Narodowej został nauczyciel historii pan Marian Olechnowicz, który rozwinął akcję gromadzenia pamiątek historycznych.


Były to jeszcze czasy, kiedy w Łapach i okolicy znajdowało się wiele drewnianych, starych domów. Uczniowie zaglądali na strychy, penetrowali budynki gospodarcze lub babcine szuflady... Duży wkład pracy wnieśli: pan Jarosław Pol oraz woźny szkolny Marian Roszkowski.


Ekspozycja muzealna przedstawiała na planszach fotograficznych okres wojny, okupacji i ruchu oporu. W szklanych gablotach znajdowały się pamiątki zgromadzone przez młodzież: książeczki wojskowe, bagnety, fotografie. 

W ten sposób pamiątki dotyczące historii II wojny światowej stały się tylko jednym z działów gromadzonych zbiorów. Wielką wartością historyczną są eksponaty etnograficzne: chusty, buty, haftowane poszewki lub ścienne makatki. W zbiorach pojawiły się części uprzęży końskiej, lampy, sztućce, łyżki, tłuczki itd.? Muzealne kolekcje banknotów, kartek żywnościowych, podręczników szkolnych, pamiątek z lat stanu wojennego. 
Często zbiory muzealne były prezentowane podczas patriotycznych uroczystości, a także spotkań z rodzicami.

Warto przypomnieć darczyńców, tych sprzed wielu lat:

Dorotę Łapińską i Ewę Kiełbasę, które przyniosły pamiątki dziadków - żołnierzy II Korpusu,

Alicję Falkowską dzięki której powiększył się zbiór starych podręczników szkolnych. Barbara Targońska przyniosła pamiątki z robót przymusowych w III Rzeszy,

Antonina Ostrowska dokumenty z frontu wschodniego.

Wiele różnych pamiątek przekazała Barbara Zdrodowska, Zuzanna Kozłowska, Stanisław Topczewski, Hanna Piechowicz.

Babciną lokówkę dostarczył Tomek Grzelewski,

kolekcję medalierstwa Przemek Kurek.

Rękodziełem ludowym obdarowały siostry Ołtarzewskie - Agata i Beata,

Leszek Gulewicz przyniósł hełm włoski,

Agnieszka Wróblewska liczne dokumenty rodzinne,

Violetta Szymborska wzbogaciła zbiory o skarby ze strychów: dokumenty, kołowrotki itd. Autorka tekstu z klasą IB 
Przełomem w pracy muzeum były obchody Święta Niepodległości, połączone z odsłonięciem obelisku przy LO w listopadzie 1988 roku. Dziś, po latach, wielu jeszcze pamięta to święto, wtedy jeszcze nielegalne. Potem były obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rocznice: bitwy pod Monte Cassino i zbrodni katyńskiej. 

 
  
 

 
Społeczeństwo obdarzyło p. Mariana Olechnowicz zaufaniem.
Do muzeum trafiły pamiątki przekazywane przez dorosłych mieszkańców miasta: Bolesława Kostro, Władysława Piotrkowskiego, Danutę Skibko, Franciszka Kosickiego, Zdzisława Penzę, Wiesława Skibko, Wandę Bochno i Tadeusza Borowskiego?


W 1989 roku zbiory muzealne oraz realizowane metody ich prezentacji zostały nagrodzone II miejscem w kraju w konkursie szkolnych IPN. 


Potem była wystawa fotografii w holu dworca PKP w Łapach, w Muzeum Podlaskim, wystawy w Domu Kultury, w Książnicy Podlaskiej, w Mrągowie i Węgorzewie, setki, może tysiące zwiedzających. 

Od wielu już lat corocznie odwiedzają nasze muzeum zawsze dociekliwe historycznie dzieci z łapskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjum.

Jej zbiorami zachwycał się gen. Stanisław Skalski, prof. Tomasz Strzembosz oraz aktor Janusz Zakrzeński.
Dziś już nikt tak ładnie nie piszeA młodzież liceum? Czasami tygodniami czeka na otwarcie drzwi do muzeum, bo to przygotowywana jest jakaś wystawa lub zbiory właśnie wróciły z podróży? Ale też często drzwi są otwarte, każdy może wejść, zwiedzić, spytać, a potem wzbogacić o jakieś następne pamiątki.W muzeum są gromadzone następujące zbiory tematyczne:


 1. Archeologia regionalna.
 2. Zbiory etnograficzne.
 3. Medale i odznaczenia.
 4. Numizmatyka.
 5. Źródła pisane z XIX - XX w.
 6. Militaria XIX - XX w.
 7. Książki i podręczniki z XVIII - XX w.
 8. Wojna i okupacja 1939 - 1945.
 9. Archiwum stanu wojennego.
10. Kroniki i pamiętniki.


Aby całą kolekcję zbiorów można było odpowiednio wyeksponawać w lutym 2011 roku Muzeum Szkolne przeniesiono w miejsce dawnej pracowni historycznej.

Nowym opiekunem został pan Wojciech Płoński, nauczyciel historii. 


 


  


  


  


  


  


  


  


  


  

 Zapraszamy do  odwiedzenia muzeum, zapraszamy też na naszą stronę internetową, na spacer w przeszłość...Jubileusz 75-lecia szkoły