I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach
https://lo-lapy.superszkolna.pl

08 listopada 2019 16:05 | Aktualności

Uroczystość 11-go listopada 2019 

W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ

 

      11 listopada to symboliczna i umowna, ale trwale zapisana w polskiej tradycji data.Tego dnia czcimy heroizm i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach zniewolenia wróciła na mapy Europy i Świata, stając się znowu wolnym, suwerennym krajem. Choć od tego momentu minęło  już 101 lat i często: „rzeczywistość skrzeczy” – to jest to czas niezapomniany i okazja do refleksji na temat naszego Jestestwa.

 

     Tegoroczne Święto Niepodległości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Łapach obchodzono z udziałem całej społeczności szkolnej. Zaangażowanie uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły w uczczenie tego wydarzenia przybrało różnorodny kształt działań i przedsięwzięć.

 

„Naród streszcza się w swej literaturze i żyje przez nią, gdyż nie może inaczej….”

 

                                                                                      /  Henryk Sienkiewicz /

 

      Nasze świętowanie rozpoczęło się w tygodniu poprzedzającym oficjalne obchody rocznicowe od siedmiominutowego czytania, na początku każdej lekcji, dzieł literackich polskich i światowych twórców wybranych przez uczniów.

 

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”

 

                                           / Józef Wybicki /

 

     8 listopada 2019 roku społeczność naszego liceum, kontynuując ubiegłoroczną inicjatywę „Rekord dla Niepodległej”, wsparła narodową akcję objętą patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży – „Szkoła do hymnu”, dołączając do ogólnopolskiego chóru niepodległościowego i punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”.

 

„Kocham Cię Polsko”

 

    Pod takim hasłem odbył się quiz wiedzy o Polsce przygotowany przez Samorząd Uczniowski I LO. Uczestnicy konkursu, mierząc się z pytaniami z różnych dziedzin wiedzy o naszym kraju, mieli możliwość sprawdzenia umiejętności kojarzenia faktów historycznych, zdolności interpretacji zjawisk etnicznych - czyli sprawdzenia własnej dojrzałości intelektualnej.

 

„ Płomień rozgryzie malowane dzieje,

 

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

 

                                                  Pieśń ujdzie cało…”

 

                                                           /Adam Mickiewicz /

 

      Ogromne znaczenie w procesie utrwalania niepodległości Polski miała i nadal ma pamięć historyczna – szczególnie dzieje naszego Kraju i Narodu ukryte w źródłach kultury. Jednym z nich są pieśni i piosenki służące podtrzymywaniu ducha, krzewieniu dumy narodowej. Powstały często z potrzeby chwili, w trudnych dla Ojczyzny momentach. Zrodzone w sercach powstańców, konspiratorów, żołnierzy – dziś pełnią rolę strażników narodowych wartości, służąc następnym pokoleniom w budowaniu i wzbogacaniu własnej tożsamości.

 

      Muzyka i śpiew wypełniły więc dalszą część naszej szkolnej uroczystości. Wykonawcami niezwykłego koncertu „ W hołdzie Niepodległej” byli uczniowie klas I. Repertuar obejmował utwory patriotyczne z różnych okresów rodzimej historii. Słowa pieśni i piosenek śpiewanych niegdyś przez legionistów, partyzantów, żołnierzy walczących na frontach I i  II wojny światowej, płynące z ust młodego pokolenia, wybrzmiały jak testament narodowej suwerenności, a śpiew w zespole wzmocnił poczucie przynależności społecznej.

 

      Czas ma osobliwą cechę – nie daje się zatrzymać. Z perspektywy upływających ponad 100 lat od przywrócenia Ojczyźnie wolności ciągle poznajemy i odkrywamy na nowo karty naszych dziejów. Tym razem także, tworząc lokalną wspólnotę, mogliśmy wspominać tamte wydarzenia, wpisując się w dziedzictwo, któremu na imię Polska.

 

 

 

                                                                                                                 Ewa GierałtowskaObchody 11-go listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Łapach

fotorelacja: K. Janczewska, A. Górski, K. Komar-Łapińska