09 grudnia 2018 16:21 | Aktualności

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu 2018

4 grudnia klasa II A wraz z wychowawczynią Panią Katarzyną Kulwicką wzięła udział w warsztatach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, poświęconych samorządowi terytorialnemu oraz zaangażowaniu obywatelskiemu. Projekt Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu to pomysł Klubu Jagiellońskiego, któremu marzy się wszechstronny rozwój kraju, w którym żyjemy. „Tu chcemy wychować swoje dzieci, zakładać firmy, płacić podatki, prowadzić badania. Tu czujemy się u siebie i nie zamierzamy tego zmieniać. Emigracja nie jest dla nas…” Zastanawiali się, jak kształtować patriotyczne postawy w kolejnych pokoleniach. Z tej potrzeby zrodziła się Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu – jedno z najważniejszych przedsięwzięć Klubu - która w tym roku ma swoją 7 edycję. Głównym partnerem Klubu w projekcie i sponsorem Akademii jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Od 2015 roku Akademii patronuje także Minister Edukacji Narodowej.

Projekt polega na prowadzeniu zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych, w formie symulacji, gier RPG, tzw. case-study oraz warsztatów praktycznych. Na pierwszych zajęciach zaproponowano uczniom lekcję WOS-u, czy też jak kto woli, lekcję zarządzania miastem w postaci gry RPG. Przeprowadzona została symulacja wyboru burmistrza miasta. Głównym celem tych zajęć było przedstawienie mechanizmów zarządzania miastem, pokazanie wzajemnych zależności między życiem społecznym i gospodarczym i jego wpływu na rozwój miasta, pokazanie zasad i narzędzi rzeczowej dyskusji, zachęcenie uczniów do aktywnego zaangażowania w sprawy miasta, a także sprawdzenie na własnej skórze, czy robienie polityki i zarządzanie miastem jest takie proste i jednoznaczne, jak czasami się nam wydaje.

Głównym zadaniem jakie czeka uczniów, jest wykonanie projektu społecznego, który ma realnie wpłynąć  na poprawę jakości życia w naszej lokalnej społeczności.

Dziękujemy Pani Justynie Frankowskiej – koordynatorce Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu województwa podlaskiego – za ciekawe i inspirujące zajęcia, które pomogą nam w realizacji konkretnych działań.

AKADEMIA NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU Patriotyzm.  Zmieniasz Polskę.  EDYCJA 2018/2019

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu 2018