AAA
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach
SERDECZNIE WITAMY ::ZAPRASZAMY ÓSMOKLASISTÓW I GIMNAZJALISTÓW

Aktualności

22 stycznia 2019 19:19 | Aktualności

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach z wizytą u Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Dnia 17 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie absolwentów Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu z Panem Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Dziesięć najlepszych, najbardziej zaangażowanych i aktywnych szkół z całej Polski, w tym I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach, dostąpiło zaszczytu spotkania z Panem Prezydentem RP.

Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej, w miejscu, gdzie zwykle Pan  Prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, najwyższe odznaczenia i ordery państwowe. Formuła spotkania polegała na rozmowie z Panem Prezydentem w oparciu o pytania, które przygotowywali uczniowie.  Pytania odnosiły się do różnych dziedzin życia publicznego. Uczniowie chcieli wiedzieć, jakie są prawdziwe relacje Polski z Unią Europejską, jak wygląda rzeczywiście sojusz polsko - amerykański. Poprosili także o ocenę pracy Pana Prezydenta oraz radę, jak szukać wzorców i autorytetów, tym bardziej, że w postępowaniu polityków często nie widać wartości, które można by było naśladować.

 Pan Prezydent ujął młodzież  swoją elokwencją, płynnością wypowiedzi, a co najważniejsze bardzo treściwymi, mądrymi, dającymi drogowskazy na życie przemyśleniami. Otworzył młodym ludziom oczy na wiele trudnych spraw, które w przekazie medialnym są często wypaczone i nie oddają rzeczywistości, bo są, niestety, nierzetelne. Pan Prezydent utrzymywał przez cały czas rozmowy bezpośredni kontakt wzrokowy, pozwalał sobie czasami na niewinne żarty, przybierał różne wyrazy twarzy, stosowne do poruszanego tematu. Jednym słowem był zupełnie inny niż ten poważny i dostojny w telewizji - bo taki ma też być jako głowa państwa. Ten Prezydent dla młodzieży był ciepły, cierpliwy, dynamiczny, zainteresowany problemami, reagował na nie. Dozował emocje, przytaczał anegdoty z życia prywatnego. Takiej rozmowy nie można usłyszeć w telewizji, takie rozmowy można było usłyszeć na tym jedynym, niepowtarzalnym i pozostającym na długo w naszej pamięci spotkaniu z najważniejszym człowiekiem w państwie. Pan Prezydent zyskał w oczach młodzieży wiele, jego mądrość intelektualna, ale też życiowa zachwyciła dogłębnie. Po dwugodzinnej dyskusji, nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali równie niecierpliwie - zdjęcia grupowe i indywidualne. Taka pamiątka pozostanie do końca życia.

Po spotkaniu zaproszono nas do pięknej Sali Bankietowej na smaczny, przygotowany przez kucharza Pana Prezydenta, obiad. Czuliśmy się wyjątkowo.

Ale to jeszcze nie koniec wizyty. Zaproponowano nam warsztaty z doradcą prezydenta panią Zofią Romaszewską, na których dyskutowano nad znaczeniem patriotyzmu w dzisiejszych czasach. Młodzież miała na ten temat różne przemyślenia,  którymi podzieliła się podczas warsztatów.

Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie całego Pałacu Prezydenckiego, który od niemal czterystu lat jest trwale związany z polskimi dziejami. Jest w nim wiele miejsc, w których eksponuje się  polską symbolikę państwową. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sieni Głównej -  miejsca, w którym zwykle witani  są goście w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a  Prezydent osobiście wita tylko głowy państw. Widzieliśmy  również Kaplicę, Salę Rokoko, Salę Białą im. Lecha Kaczyńskiego, Salę Niebieską, Sala Chorągwianą - każde z tych miejsc ma swoje przeznaczenie i historię.  

I na tym zakończyła się nasza wizyta. Szczęśliwi, podekscytowani, pełni  niezapomnianych wrażeń i  mnóstwa myśli tych dobrych i pozytywnych, wróciliśmy do Łap, gdzie przekazywać będziemy ten historyczny moment rodzinom, znajomym, sąsiadom.

Dziękujemy Panie Prezydencie za tak ważną dla nas lekcję historii i życia.

Katarzyna Joanna Kulwicka

nauczyciel – koordynator projektu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Łapach

 

Przeczytano: 400 razy. Wydrukuj|Do góry

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu z Panem Prezydentem RP Andrzejem Dudą

Jubileusz 75-lecia szkoły