23 maja 2019 11:12 | Aktualności

„Kolej w miniaturze – Łapy 2019”

gmina.png

plakat_2019.jpg

VII Ogólnopolska Wystawa Modułowej Makiety Kolejowej

„Kolej w miniaturze – Łapy 2019”

Termin imprezy: 8-9 czerwca 2019 r. (sobota-niedziela)

Miejsce: Hala Sportowa Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach, ul. Sikorskiego 68 oraz teren dworca kolejowego w Łapach (rampa kolejowa)

Program:

8 czerwca 2019 r. (sobota)

1. Uroczyste otwarcie VII Ogólnopolskiej Wystawy Modułowej Makiety Kolejowej „Kolej w miniaturze – Łapy 2019” –  godz. 10.00
  2. Prezentacja sprzętu służb mundurowych i pokaz tresury psów
  3. Prezentacja pojazdów kolejowych na peronie dworca kolejowego w Łapach - z możliwością zwiedzania, w tym zwiedzania kabiny maszynistów. Pojazdy udostępnione przez PKP CARGO SA i PKP Przewozy Regionalne „POLREGIO”
  4. Bezpłatny pociąg „Modelarz” relacji Białystok-Łapy-Białystok

Rozkład jazdy:

Białystok odjazd z dworca 9.35                      Łapy odjazd 14.00

Uhowo – 9.50                                                Uhowo 14.02

Łapy – 9.54                                                    Białystok 14.19

1. Atrakcje dla dzieci (animacje i zabawy z dziećmi)

Wystawa makiety czynna:

8 czerwca 2019 r. (sobota) w godz. 10.00 – 18.00

9 czerwca 2019 r. (niedziela) w godz. 9.00-14.00

VII Ogólnopolską Wystawę Modułowej Makiety Kolejowej i modeli kolejowych "Kolej w miniaturze - Łapy 2019" będzie można oglądać w sobotę i niedzielę (od 8 do 9 czerwca) w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

Wystawa organizowana jest po raz siódmy. Modelarze z całego kraju przywożą własnoręcznie wykonane makiety tras kolejowych, które łączą w jedną całość. W tym roku długość makiety to ok. 100 metrów. Po miniaturowych szynach poruszają się modele pociągów, przemieszczające się wg rozkładu jazdy.

Wystawa jest największą tego typu imprezą w północno-wschodniej Polsce i jednocześnie jedną z większych wystaw tego typu w skali całego kraju. Uczestniczyć w niej będą wystawcy z różnych rejonów Polski. Dodatkową atrakcją tegorocznej wystawy będzie diorama stacji Śniadowo.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 8 czerwca (sobota) o godz. 10.00 w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach przy ul. Sikorskiego 68.

Wystawę będzie można oglądać:

08.06.2019 r. (sobota) w godz. 10.00-18.00

09.06.2019 r. (niedziela) w godz. 9.00-14.00

Bezpłatny pociąg „Modelarz” relacji Białystok-Łapy-Białystok

Z myślą o gościach z Białegostoku i okolic, zostanie uruchomiony specjalny bezpłatny pociąg „Modelarz” na trasie Białystok-Łapy-Białystok. Pociąg po drodze do Łap zatrzyma się na stacji: Uhowo. Zaplanowano postój pociągu na dworcu PKP w Łapach przez ok. 4 godziny i udostępnienie go zwiedzającym. Będzie można zwiedzić także kabinę maszynisty.

Rozkład jazdy bezpłatnego pociągu okazjonalnego „Modelarz”

w dniu 8 czerwca 2019 r. (sobota)

na trasie Białystok-Łapy-Białystok

TAM

Białystok odjazd - 9:35
Uhowo przyjazd/odjazd - 9:50

Łapy przyjazd - 9:54

Łapy odjazd – 14:00

Uhowo przyjazd/odjazd – 14:02

Białystok przyjazd – 14:19

Prezentacja pojazdów kolejowych

Na stacji w Łapach będzie można obejrzeć tabor kolejowy udostępniony przez PKP Przewozy Regionalne i PKP CARGO. W tym roku PKP CARGO zaprezentuje w Łapach nowoczesną lokomotywę Dragon 2 typu ET25 w biało-czerwonej malaturze z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z kolei PKP Przewozy Regionalne udostępnią elektryczny zespól trakcyjny EN57ALd także w okolicznościowej malaturze.

Prezentacja sprzętu służb mundurowych oraz pokaz tresury psów

Przewidziane zostały także atrakcje towarzyszące. W sobotę 8 czerwca od godz. 11.00 na rampie kolejowej przy dworcu kolejowym w Łapach będzie można obejrzeć sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wóz strażacki, radiowóz, motocykl policyjny itp. Ponadto będzie miał miejsce pokaz tresury psów policyjnych.

Atrakcje dla dzieci

Wiele atrakcji zaplanowano dla najmłodszych uczestników imprezy. Animacje i zabawy.

Organizatorzy:

1. Dom Kultury w Łapach
  2. Urząd Miejski w Łapach
  3. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach
  4. Komenda Miejska Policji w Białysmtoku
  5. Komisariat Policji w Łapach
  6. Zespół Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach
  7. Liceum ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach
  8. Państwowa Straż Pożarna
  9. Ochotnicza Straż Pożarna w Płonce Kościelnej
  10. Łapskie Towarzystwo Regionalne im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego
  11. Kolejowe Podlasie