AAA
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach
SERDECZNIE WITAMY ::ZAPRASZAMY ÓSMOKLASISTÓW I GIMNAZJALISTÓW

Aktualności

23 maja 2019 17:19 | Aktualności

Podsumowanie ogólnopolskiego projektu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu 2019

 

 

 

        Uczniowie I  Liceum Ogólnokształcącego już po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, pod patronatem  Ministra Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz wsparciu strategicznym Fundacji PKO Banku Polskiego. Celem projektu jest kształtowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych i zachęcanie uczniów do aktywnego zaangażowania w życie miasta oraz podejmowanie działań  mających na celu podniesienie jakości życia mieszkańców.

 Pierwsza część projektu opierała się na warsztatach, które prowadzą ogólnopolscy  koordynatorzy Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Są to zajęcia w formie symulacji, gier RPG, tzw. case – study oraz warsztatów praktycznych. Młodzież poznaje mechanizmy zarządzania miastem, wzajemne zależności pomiędzy życiem społecznym i gospodarczym i ich wpływ na rozwój miasta. To na tych zajęciach podejmowane są próby wypracowania projektu społecznego. Jednym z pierwszych zadań, jakie mieli wykonać uczestnicy projektu, było zaprojektowanie mema przedstawiającego grupę zadaniową i miejsce, z którego pochodzą.

Kolejny etap to  propozycje do podjęcia konkretnego działania na rzecz społeczności lokalnej. Nasz pomysł, który wprowadziliśmy w życie, dotyczył obszaru związanego z ograniczeniem zużycia folii i zainspirowania lokalnej społeczności do podejmowania działań w kierunku świadomej konsumpcji. Młodzież zaprojektowała własną torbę ekologiczną, która została wprowadzona w obieg jako torba bumerang. A bumerang ma to do siebie, że wraca. Wstawione pojemniki do lokalnej sieci sklepów Gama z torbami bumerangami mają służyć nam wszystkim. Ci, którzy idąc na zakupy, nie zabrali z domu swojej własnej torby ekologicznej, mogą pożyczyć sobie taką torbę, a przy następnych zakupach ją odnieść i podzielić się również swoją nadmiarową. Takie działanie ma podwójne korzyści – nasze niewykorzystane zasoby służą innym, a do środowiska trafia mniej toreb jednorazowego użytku, tzw. foliówek.

        Droga do realizacji tego działania nie była łatwa. Należało zaprojektować torbę – ostateczny projekt graficzny wykonał Gabriel Wielkopolski, sporządzić kosztorys, poszukać firmy, która w najkorzystniejszy sposób zrealizowałaby ten projekt oraz zadbać o sponsorów (projekt kosztował ponad trzy tysiące). Finansowo wsparli uczniów  Urząd Miejski w Łapach, Starostwo Powiatowe w Białymstoku oraz  lokalni przedsiębiorcy – firmy KM Budownictwo oraz Warsztaty Wagonów Kolejowych, a także Dyrektor i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym nasz projekt miał możliwość zaistnieć. Jednym z działań wpisanych w tę akcję były warsztaty ekologiczne w ramach edukacji rówieśniczej, mające na celu poszerzenie wiedzy młodszych koleżanek i kolegów, dotyczącej świadomego konsumowania i ograniczanie produkcji śmieci.

A już 7 czerwca 2019r. w Warszawie czeka nas wielki ogólnopolski finał projektu. Absolwenci VII edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu spotkają się tam z rówieśnikami z całej Polski, wezmą udział w spotkaniach z ciekawymi gośćmi, a przede wszystkim zawalczą o Nagrodę Ekspertów za najlepszy projekt społeczny. Trzymajcie za nas kciuki!

Katarzyna Joanna Kulwicka

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach

 

Przeczytano: 164 razy. Wydrukuj|Do góry

Jubileusz 75-lecia szkoły